Král vzduchu
František MALKOVSKÝ

Avia BH-21 - autor: J. Velc (pravděpodobně)

Jak mu letěla léta:

nehoda ve Švýcarsku

Letadlo Avia B.H. 11 ve Švýcarsku. 5. tm. přistal na letišti v Dübendorfu u Curychu kpt. Malkovský s letadlem Avia B.H. 11, vzbrojeným motorem Walter 60 ks. Kpt. Malkovský podniká propagační let po švýcarských městech, neboť jeví se u tamních sportovních klubů značný zájem o turistický jednoplošník Avia.

Lidové noviny 8. 4. 1928

Nehoda čs. letce ve Švýcarsku. V sobotu předváděl kapitán Malkovský v Curychu letadlo BH 11, kterým, jak již oznámeno, vypravil se na propagační cestu po švýcarských mšstech. Kapitán Malkovský, který je známý letecký akrobat, prováděl akrobatické přistání, nestačil však patrně včas letadlo vyrovnat, takže narazil prudce podvozkem, který se urazil, a motor se vytrhl z motorového lože. Letci se nestalo nic. Kapitán Malkovský účastnil se loni mezinárodních leteckých závodů v Curychu, kde se umístil zcela čestně v těžké mezinárodní konkurenci akrobatických specialistů, požívajících strojů, stavěných pro akrobatické výkony.

Lidové noviny 12. 4. 1928

"Bohužel silný nárazový vítr znemožnil mi další předvádění tím, že při přistávání přes hangar srazil mne větrný vír s výše si 5 metrů prudce k zemi, při čemž praskl podvozek a letoun se poškodil. Nezbylo nic jiného než předvádění přerušiti a jeti pro nový stroj. Přijel jsem 11. dubna t. r. do Prahy a chtěl jsem 13. dubna znovu startovati s novým strojem. Ale špatné počasí, které zdrželo v Praze všechna poštovní letadla, zlepšilo se teprve 18. dubna, takže jsem se do Curychu dostal teprve 19. dubna odpoledne."

Letectví 6/1928

Michal Dub k události uvádí: Malkovský tedy ve Švýcarsku nepředváděl jednu Aviii BH-11, ale ve skutečnosti dva různé stroje! Na jednom tam odletěl a havaroval (L-BONB), se druhým soutěžil a přiletěl zpět do ČSR (L-BONS). Na základě studia knihy letů továrny Avia se domnívám, že doprva L-BONB ze Švýcarska a L-BONS do Švýcarska proběhla po železnici.


František Malkovský - kresba: O. Sekora

František Malkovský na karikatuře Ondřeje Sekory.