Novoměstská
inspirace

Novoměstská
inspirace

Max Holste MH.1521 - Brousard

Pěknou polomaketu francouského víceúčelového letadla postavil Z.R. Konstrukce je celobalzová, potažená nažehlovací folií, pouze motorový kryt je z laminátu (vyrobený na polystyrénovém kopytě). Stejně jako předloha je model koncipován víceúčelově.

Ovládány jsou všechna kormidla, motor a vztlakové klapky. Zdenek si vyhrál s různými mechanismy v trupu, a tak je model opatřen vlečným háčkem pro aerovlek, schránkou s otvíracími dvířky na shoz flér a sladkostí pro děti (určitě by se našlo něco na shození i pro tatínky). Po odejmutí dvířek vznikne na spodku trupu velký otvor, do kterého se vejde padák na zádech RC parašutisty - pak je z modelu velice dobrý výsadkový letoun. Model je vybaven kompletním osvětlením pro noční létání, včetně dvou poměrně silných přistávacích reflektorů. Osvětlení je napájeno vlastní sadou, spínat lze samostatně poziční světla a reflektory - spínání je řešeno regulátory JES.

Létání

Model má díky své koncepci vlastnosti cvičného modelu s dostatečnou rezervou výkonu pohonné jednotky. Prázdný startuje z trávy na 5 metrech a vyniká značnou stoupavostí. Hravě si poradí s RC parašutistou vážícím 970 g, s ním je rozjezd na trávě asi 20 metrů. Při vlekání větroně o rozpětí 2,5 m a váze 1,7 kg není problém, jenom se musí s pomocníkem nacvičit start - Brousard startuje ze země, větroň hází pomocník v pravou chvíli. Delší vlečné lano je výhodou.

Při nočním létání jsou efektní přistávací reflektory a zejména shazování malých padáčků, jejichž zátěž tvoří dva 270 mAh akumulátorky se žárovičkou, která zespodu osvětluje vrchlík. Jednoduchý spínač zaručí, že se žárovička rozsvítí po odhozu.

Brousard je model na "vyblbnutí" - a to Zdeněk určitě ještě něco dalšího vymyslí.

Technické údaje

Rozpětí: 1996 mm

Délka: 1170 mm

Váha: 2830 g (s RC parašutistou 3800 g)

Plocha FAI: 59 dm2

Plošné zatížení: 48 g/dm2 (64 g/dm2)

Motor: Kontronik 38-25, převod 1:5,2 - bezkomutátorový střídavý

Regulátor: Kontronik

Vrtule: LOB 15/13 (míry v palcích!) - celouhlíková

Pohonné akumulátory: 18 ks Sanyo 2000 mAh

Přijímač: Futaba R-148 DP (PCM, dvojí směšování)

Přijímačové akumulátory: 4x 500 mAh

Serva: 4x Futaba S-143, 1x Graupner C - 341

Brousard_a
Brousard_b
Brousard_let_para2

Kliknutím se dostanete
k většímu obrázku,
mnohdy i s popisem.