Letecký modelář.cz
galerie

Letecký modelář
galerie

Norimberk 2006

Dokonáno jest. To mě napadlo, když jsem si po návratu z dvoudenní vyjížďky na tradiční veletrh v Norimberku prohlížel těch pár tenoučkých katalogů, které jsem si přivezl. Loni jsem chyběl a tak nemohu s určitostí tvrdit, zda k uzavření této kapitoly vývoje modelářství nedošlo již před rokem. Ani to není podstatné. Důležité totiž pro mne je, že modelářství v pojetí této akce je jednou z možností zábavy, jedním - a bohužel nikoli podstatným - odvětvíčkem průmyslu volného času.

Nechápejte to jako pláč nad mlékem na podlaze, ale jen jako pojmenování situace.

Jak jsem k němu dospěl? Třeba na stánku Graupner po shlédnutí půlmetrových robotů a RC automobilů s hybridním pohonem (žhavík + elektromotor) - smysl obého mi zatím utíká. Tamtéž jsem měl pocit jisté křeče, když jsem pochopil, že ty placaté závodní automobily, vystavené vedle létajícího loďauta (hit loňského roku) nejsou určeny k ježdění, ale k létání. Když jsem se o několik stánků dál pokoušel zjistit (neúspěšně), na jakém principu fungují rádiem řízené vrtulníčky o průměru rotoru kolem dvou decimetrů. Když jsem ve všech pavilónech - modelářských, plyšáckých, asijských a jakých ještě - narážel na variace na fotbalový míč, trávník, dres, branku - vše pochopitelně s vazbou na letošní světový šampionát.

Rozhodně nejsem přesvědčen, že letecké modelářství patří minulosti. Jen ti, kteří si modely lepí, nikoli jen montují, se už opravdu budou scházet jinde, než na veletrzích. Ty zřejmě i nadále budou mít nomenklatuře "modelářství", půjde ale o létající (jezdící, plovoucí) hračky různých velikostí, náročnosti a kvality.

060204rocky
060204beaver
060204jak
060204miniheli

Kliknutím se dostanete
k většímu obrázku,
mnohdy i s popisem.