Letecký modelář.cz
galerie

Letecký modelář
galerie

Velké rakety 2007

První říjnovou sobotu jsem podlehl několikaletému vábení někdejších kolegů raketýrů a vydal se k Mnichovu Hradišti na setkání velkých modelů raket.

Přijel jsem kolem poledne, takže jsem přišel o start největšího kousku - modelu nosné Sojuz o délce snad tři a půl metru. Prý to bylo impozantní i přes technický problém. Nestihnul jsem ani spíš leteckomodelářskými technologiem zhotoveného Little Joe Karla Jeřábka, který naopak přežil téměř bez škrábnutí.

Kromě několika menších (tak do jednoho metru) raket jsem ale zažil start polomakety Patriota Karla Urbana, kterého jsem mohl sledovat i při laborování motorů a další předstartovní přípravě. I když se Patriot během letu trošičku zamýšlel nad tím, kam vlastně letět, dopadlo to dobře, padáky se otevřely a tak Kájínek zářil ještě víc, než před startem.

Chvilky mezi starty si přítomní raketýři krátili třeba pálením různobarevných světlic (pochopitelně na zemi, aby si to víc užili) a třeba veterán Karel Jeřábek jako zamlada pobíhal za "es-dvojkou" (pro nepamětníky: nízkotlaký raketový motor s kovovou komorou, do níž se vkládají tablety pohonné směsi) poháněnou polomaketu Jak 15 podle plánku z legendární stavebnice Igra z roku 1964 - autorem prototypu tehdy byl Ota Šaffek.

071006_soj
071006_KUp
071006_KU
071006_KJj
071006_KJ

Kliknutím se dostanete
k většímu obrázku,
mnohdy i s popisem.