Letecký modelář.cz
galerie

Letecký modelář
galerie

´moiselle od Strejců

Také patřím k příznivců letadel pionýrského období. Proto jsem s radostí přivítal když jsem objevil plánek ´moiselle. Sotva jsem jej přinesl domů, zabavil mi ho můj patnáctiletý syn, který nedávno nikým nenucen také přišel na chuť modelařině.

Než jsem se stačil rozkoukat, měl "mazlíka" rozestavěného. Protože měl problém, jak postavit rovný trup, navrhnul jsem mu přípravek, jehož funkce je snad dostatečně jasná z fotografie. Je zhotoven z odpadové měkké balzy a po slepení trupu se kleštěmi nebo nůžkami rozláme a vyjme ven.

Trup je slepen z kulatých špejlí na grilování (z Baumaxu). Tyto špejle jsou seříznuty na konci pod velkým úhlem a slepeny na potřebnou délku. Spoj je pak omotán kevlarovou nití a prosycen řídkým prstolepem. Stejně tak jsou provedeny všechny spoje na trupu.

Potah se synovi nevedl z Litespanu, proto jsem mu poradil, aby ho strhal a nahradil klasickým přilakovaným z Vliesu. Ten je pak lakován lakem s přídavkem malého množství hnědé barvy. Výsledek je potom sice šmouhatý, ale myslím, že jako imitace lakovaného plátna to jde. Než dokonalý vzhled je pro mne totiž důležitější, že syn postavil "mazlíka" úplně sám. Sice se pořád na něco ptal, ale moje ruka se modelu při stavbě nedotkla. Osobně to považuji za více modelářské, než když malý kluk létá s obřím akrobatem za sto tisíc, který mu někdo postavil.

Pokud model vydrží, rádi bychom se zúčastnili sletu na JETI MODEL AMPERFESTU v červnu letošního roku.

Martin Strejc

AKTUALIZACE 9. 6. 2006

Nechtěli jsme pro moiselle placatého pilota, ale zároveň neoplýváme výtvarným talentem, abychom ho sami vysochali.

Proto jsme koupili polotovar u FLYING STYRO KIT. Jde o výlisek sedícího pilota do letounů 2. světové války. Ten má sice na hlavě sluchátka, ale po nabarvení nejsou moc vidět. Horší je, že mu chyběly nohy. Proto dostal náhradní, vybroušené z balzy, nalakované a nabarvené barvami na plastikové modely. Pokud jsou nohy nabarvené jinou barvou než bunda pilota, vypadá to, že mu ta bunda přesahuje a výsledek snad ujde. Aby měl pilot zakrytou "hambatou část těla" , zhotovili jsme mu malou sedačku. Ostatní je snad patrné z fotografií. Pilot je sice v moiselle trošku menší, ale stejně je lepší, než žádný.

060504_moi_a
060504_moi_b
060504_moi_c
060609St_1
060609St_5
060609St_7
060609St_8

Kliknutím se dostanete
k většímu obrázku,
mnohdy i s popisem.