Nesvačilský
hangár

Nesvačilský
hangár

Asterix E

Tato dvoumetrovka vznikla tuším v roce 1984 - tehdejší šéf vývoje VD Igra Jiří Kalina nepříliš věřil, že je možné udělat slušně létající větroň téměř bez použití balsy, které tehdy bylo pomálu na pultech, natož pak pro výrobu.

Prototyp zmizel v propadlišti dějin, ale model, postavený z krabice z první série, kterou mi zkraje roku 1986 Jiří Kalina přinesl do redakce Modeláře se slovy "Tak si to vyzkoušej!", jsem uchovával. Před několika lety jsem ho oživil a párkrát zkusil vystřelit starým gumicukem, ale nijak mne to tehdy nenadchlo.

Letos jsem si na Asterixe vzpomněl. Když už vydržel tak dlouho, nechtěl jsem nijak dramaticky zasahovat do konstrukce. Takže jsem slepil vložku do přídě trupu, z níž jsem vypáčil zalepené olovo, a slepil novou "kabinu".

K pohonu jsem použil motor EMax GT 2912/06 (nijak záměrně, prostě byl po ruce) s vrtulí 8x5, regulátor Spin 44 a tříčlánek 1000 mAh.

Letová váha se servy Hitec HS-225 je 1180 g.

Přiznávám, že jako letos jsem si s Asterixem nikdy nezalétal. Do termiky se snad dokonce třese, čitelně na ni reaguje. Rozhodně to není stroj do silnějšího větru, ale do nějakých 5 m/s si spolu příjemně poletujeme.

AsterixE_a
AsterixE_b
AsterixE_c

Kliknutím se dostanete
k většímu obrázku,
mnohdy i s popisem.