Nesvačilský
hangár

Nesvačilský
hangár

Jednok?ídlo

Pro polétání jen tak v termice a možná i na svahu jsem si udělal jednoduché samokřídlo. V zásobách jsem totiž znovuobjevil sice starou (z doby mého RC raketokluzákového období), ale stále pěknou dýhu tl. asi 0,6  mm. Na síti jsem navíc před časem narazil na docela zajímavý a hlavně hezký profil jwl 097 7,7/1,6 Johannese W. Leinauera.

Nezbylo tedy než vyříznout z textitu šablony a z pěnového polystyrénu vypálit jádro. K jeho spojení s dýhou jsem použil lepidlo Soudal 66A, s výsledkem jsem spokojen. V křídle není žádný nosník, centroplán jsem tedy pro jistotu přelaminoval "stovkou" skelnou tkaninou.

Trup jsem vyřešil trošku jinak - jedna část je přilepena přímo ke křídlu a v ní je umístěn přijímač Spektrum. Vše ostatní je v prozatímní (doufám) "botě" z topolové překližky tl. 3 mm, spojení obstarávají bukový kolík o průměru 5 mm vzadu a plastový šroub M4 vpředu. Důvod: Po ověření rozmístění částí pohonu bych rád snad trochu pohlednější trup ulaminoval.

K pohonu jsem použil osvědčenou oběžku Dualsky Xmotor XM400ES s regulátorem Spin 22, k napájení "pytlíkové" tříčlánky o kapacitě 900 až 1100 mAh. Vrtulové listy Aeronaut 10x6 jsou na kuželu MP Jet o průměru 40 mm (časem bude menší...).

Model poprvé ochutnal vzduch koncem ledna (2011), první let byl až překvapivě bezproblémový. Po zhruba dvou nalétavých hodinách jsem stále spokojenější. Jediné, co bych příště udělal jinak, je překřížení křídla: Místo stávajících -2 stupňů bych konce překroutil o stupně čtyři...

Základní údaje:

Rozpětí: 1450 mm

Celková délka: 582 mm

Letová váha: 640 g

Hloubka křídla: u kořene 270 mm, na konci 220 mm

Štíhlost: 6,3

Šípovitost: 10,8 st.

Jednokridlo_a
Jednokridlo_b
Jednokridlo_c
Jednokridlo_d
Jednokridlo_e

Kliknutím se dostanete
k většímu obrázku,
mnohdy i s popisem.