Ať nové kategorii budeme říkat jakkoli (F3M, RCA-L, F3A-X atp.), jejím cílem je přilákat co nejvíce lidí, kteří si chtějí soutěžně zalétat, ale přitom se nestresovat složitými pravidly a sestavami, jako je tomu například v seriálu EAC, jehož jedna soutěž se v České republice létá a jehož se zúčastňují nejlepší piloti Evropy. Měla by být i příležitostí pro ty, kteří jsou již unaveni dlouhou účastí v náročném seriálu EAC a chtějí si vydechnout na pohodových českých soutěžích, znovu se v přátelském duchu scházet na letištích a také se trošku vytáhnout před kamarády, že TO ještě nezapomněli! Podle počtu prodaných „kousků“ českých výrobců a množství dotazů, zda se opravdu bude u nás něco letos létat, soudíme, že takových pilotů či aspoň příznivců je u nás dostatek.
Nová kategorie se zrodila v hlavách pánů Antonína Zedka ze Šumperka, Zdeňka Vlacha z firmy ZDZ, a členů LMK Zábřeh Josefa Přibyla a Zdeňka Šteigla, který jako jediný ze jmenovaných zúčastňuje soutěží EAC a jehož zkušeností byly využity při návrhu pravidel a kontaktu s piloty. Návrh jednoduchých pravidel byl předložen „akrobaťáckému lidu“ k internetové diskusi. Její průběh nás celkem mile překvapil - každý den přicházely nové a nové připomínky. Postupně ale vše utichlo a když to shrnu, nic nového se vlastně nevymyslelo – část návrhů dokonce směřovala k jakési velké RCA - po staru M2.
Nakonec jsme se rozhodli vyjít z pravidel EAC, ale poněkud zpřístupnit sestavy. Zde jsou tedy základní ustanovení pro národní soutěže velkých RC akrobatů kategorie F3M CZE:
· Rozpětí min. 2.0 m, dvouplošník min. 1.6 m
· Hmotnost max. 25kg
· Polomaketa akrobatického letounu
· Motor neomezen, může být i elektro
· Doklad pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem leteckého modelu třetí osobě
· Každý pilot si vybere 13 obratů (středové i otočky), tuto sestavu pošle spolu s přihláškou pořadateli (vzorové tabulky na sestavy budou k dispozici)
· Letový prostor – horizontálně 150º, vertikálně 70º
· Let budou hodnotit tři bodovači
· Poletí se třikrát stejná sestava, nejhorší výsledek se škrtá
· Podle zájmu a dobrovolně pětiminutová volná sestava – hodnocena subjektivně jako celek (složitost, atraktivita, muzika, efekty), výsledky budou hodnoceny samostatně
· Pro každou soutěž může mít pilot jinou sestavu.
· Ceny – žádné nákladné tomboly či shánění peněz od sponzorů. Létejme opět za diplom nebo malý pohár a hlavně pro potěšení!
Hlavní výhodou je, že si pilot může vybrat ze seznamu akrobatických obratů takové, které mu budou nejvíce vyhovovat. Na soutěž tedy pojede v pohodě, bez nervů, co je na něj přichystáno v tajných sestavách. Přitom lze předpokládat, že nebudou diskriminováni ti, kteří si vyberou složitější obraty s vyšším koeficientem. Precizně zaletět jednodušší obrat totiž není o moc jednodušší, než čistě předvést obrat složitější. Možnost nahlášení jiné sestavy na každou soutěž navíc zanmená jistou motivaci a předpoklad pro zvyšování kvality - na další soutěži může pilot létat složitější či naopak jednodušší obraty. V neposlední řadě dojde i k zatraktivnění soutěží pro diváky a případné sponzory - každý let bude jiný, každá soutěž bude jiná!
Takže – pojďme to zkusit! Žádný učený z nebe nespadnul a i když se časem pravidla budou měnit, nějak začít musíme.
Z jakých obratů je možné vybírat? Zde je jejich seznam:
· Čtverec s ½výkruty
· ½ kubánské osmy
· Přemet s ½výkrutem
· Zvrat s výkrutem nahoře (může být i ½výkrut)
· Čtyřbodový výkrut
· Pomalý výkrut
· Střídavý nožový let
· Nožový let
· Kobra s ½výkruty
· Trojúhelník s celým výkrutem nahoře
· 3 otočky vývrtky (tažená nebo tlačená)
· 1½ otočky vývrtky
· Cylindr se ¼výkruty a s tlačeným kopaným výkrutem nahoře
· Tlačená smyčka s celým výkrutem nahoru
· Souvrat s ½výkrutem nahoru i dolů
· 2 střídavé výkruty
· Nožový let, začátek ¼výkrut, konec ¾výkrut ve stejném smyslu
· Obrácený cylindr s ½výkruty nahoru i dolů
· Souvrat s tlačeným kopaným výkrutem dolů
· Kruh se 4 ½výkruty ve stejném smyslu
· 4 výkruty do kruhu (smysl otáčení libovolný, ale u všech stejný)
· 2 střídavé výkruty do kruhu
· ½ kubánské osmy s celým výkrutem dolů
· Přemet z letu na zádech, nahoře tlačený kopaný výkrut
· Souvrat z letu na zádech, ½výkrutu dolů
· Ze zad 2 střídavé 2bodové výkruty
· Kosočtverec
· Písmeno M; ¼výkrut dolů; ½ tlačeného přemetu; ¼výkrut nahoru
· ½ čtverce
· 45° dolů ze zad s tlačeným kopaným výkrutem
· ½ čtverce s ½výkrutem nahoru
· Tažená smyčka se dvěma ¼výkruty
· Přemet s tlačeným kopaným výkrutem nahoře
Seznam obratů ke stažení (ObratyF3MCZ.pdf, 370 kB)
Termíny soutěží v roce 2006
20. – 21. 5. 2006 Šumperk (Kontakt: Zdeněk Šteigl, tel.: 602 619 455, e-mail: zsteigl@penta-edm.cz). Vynikající příležitost k tréninku pro piloty EAC Na této soutěži se bude létat přesně podle výše napsaných pravidel.
17. – 18. 6. 2006 Miskovice - Dačického pohár F3M (soutěž je v kalendáři soutěží SMČR pod číslem 433/4. Kontakt: Petr Henčl, tel.: 777 152 293, e-mail: petrhencl@seznam.cz)
15. – 16. 7. 2006 Valašské Meziříčí Soutěž u továrny ZDZ (Kontakt: Zdeněk Vlach, tel.: 604 286 458). Tato soutěž by se rovněž měla létat podle uvedených pravidel, termín ale ještě není definitivní)
16. – 17. 9. 2006 Setkání obrů Nesvačily - finále seriálu (Kontakt: Vladimír Hadač, tel. 604 839 808, e-mail: hadac@minfo.cz)
Pro namlsání připojuji fotografie nového brusu, který mám připravený pro letošní sezónu: Model EXTRA 300L je z produkce firmy Model Power. Rozpětí 3 m, hmotnost 16.8 kg, motor ZDZ 160 Champion, tlumiče výfuku JMB, vrtule Mejzlik třílistá 28/12, serva Graupner DS 8411 a Futaba 9152 (všechna digitální), rozvodná deska Power Box, dva přijímače Graupner SMC20DSYN, vysílač MC-24SYN.
Na setkání na soutěžích obřích akrobatů se s Vámi všemi těší
Zdeněk Šteigl
Autor: Zden?k Steigl |